בלוטת התריס פעילות יתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

רוב האנשים עם תת פעילות של בלוטת התריס מפתחים תת פעילות של בלוטת התריס כאשר התרופה גורמת לבלוטת התריס לעבור מפעילות יתר לתת פעילות. ישנם מספר גורמים אפשריים לתפקוד לקוי של בלוטת התריס, השכיחה ביותר היא מחלה קשה של המערכת החיסונית של הגוף הפונה לבלוטת התריס וגורמת לה לייצר יותר מדי הורמון בלוטת התריס. במחלה זו הגוף מייצר נוגדנים או חלבונים המיוצרים כדי להגן מפני וירוסים וחיידקים הנקראים אימונוגלובולין מעורר בלוטת התריס (TSI) הגורם לבלוטה לייצר יותר מדי הורמון בלוטת התריס (יתר פעילות בלוטת התריס).

תת פעילות של בלוטת התריס

היא מצב בו בלוטת התריס מייצרת ומשחררת יותר הורמונים בגופך ממה שאתה צריך. זה נקרא גם פעילות יתר של בלוטת התריס מכיוון שהתירואיד מייצר יותר הורמוני בלוטת התריס ממה שהגוף צריך. אם יש לך תת פעילות של בלוטת התריס, מצב בו הגוף שלך אינו מייצר מספיק הורמוני בלוטת התריס, תת פעילות בלוטת התריס עשויה להיות טיפול.

תת פעילות של בלוטת התריס

היא תפקוד לא תקין של בלוטת התריס-איבר בחלק הקדמי של הצוואר שמשחרר הורמונים המסדירים את צריכת האנרגיה של הגוף. במילים אחרות, אם יש לך רמות גבוהות של בלוטת התריס, המשמעות היא שבלוטת התריס פעילה יתר על המידה ומייצרת יותר הורמוני בלוטת התריס ממה שהגוף שלך צריך, וגורמת ליתר פעילות של בלוטת התריס. תת פעילות של בלוטת התריס, הידועה גם בשם פעילות יתר של בלוטת התריס, היא כאשר בלוטת התריס מייצרת יותר הורמון בלוטת התריס ממה שהגוף צריך.

בלוטת התריס שלך

היא בלוטה אנדוקרינית שמשחררת הורמונים למחזור הדם. כאשר בלוטת התריס שלך מודלקת, הורמונים משתחררים, מה שמוביל לרמות גבוהות יותר של הורמונים ממה שהגוף שלך צריך. תת פעילות של בלוטת התריס מתרחשת כאשר בלוטת התריס יוצרת יותר מדי T4 ו- T3.

פעילות יתר של בלוטת התריס

הידועה גם בשם בלוטת התריס, היא הפרעה הורמונלית שכיחה המתרחשת כאשר קיים יותר מדי הורמון בלוטת התריס בגוף. זהו מצב בריאותי שעלול להתרחש כאשר בלוטת התריס שלך הופכת לפעילה יתר על המידה ומייצרת יותר הורמון בלוטת התריס ממה שאתה צריך. זה יכול לגרום למגוון מחלות, כולל חלק מהקשות ביותר, כגון מחלת פלאמר ודלקת בבלוטת התריס.

תסמינים של תת פעילות של בלוטת התריס מתרחשים כאשר בלוטת התריס מייצרת יותר מדי הורמון הנקרא תירוקסין או תירונין טריודיון

זה יכול לקחת עד 3 חודשים עד שהבלוטת התריס שלך תתפקוד (מצב המכונה תת פעילות של בלוטת התריס). זה יכול להיות קשה לאבחן תת פעילות של בלוטת התריס במהלך ההריון מכיוון שרמות הורמון בלוטת התריס שלך יכולות לעלות ותסמיני הריון אחרים יכולים להסוות את הסימנים של תת פעילות בלוטת התריס.

חשוב לבצע בדיקות דם סדירות לפחות פעם בשנה

כדי לבדוק שיש לך את הרמות הנכונות של הורמון בלוטת התריס תירוקסין בדם. בדיקות הדמיה המסתכלות על בלוטת התריס יכולות לסייע גם באבחון תת פעילות של בלוטת התריס, שהיא סיבה אפשרית למחלות קשות. חומרת ההיפרתירואידיזם והתסמינים שלה תלויים עד כמה הגוף יכול להגיב לשינויים הנובעים מעודפי הורמוני בלוטת התריס ובאיזו מידה האדם יוכל לדבוק בתוכנית הטיפול שלו.

אם יש לך פעילות יתר של בלוטת התריס

ייתכן שתצטרך תרופות להאטת בלוטת התריס ואת ייצור ההורמונים שלו. הרופאים עשויים גם לנסות להתאים את המינון של יוד רדיואקטיבי, ההורס את בלוטת התריס ומחזיר אותו למצב נורמלי, אך יכול גם להפחית את תפקוד בלוטת התריס. אם אתה עובר ניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי, למשך שארית חייך תצטרך ליטול הורמונים של בלוטת התריס באופן קבוע כדי להחליף את אלה שגופך כבר לא יכול לייצר.
למידע מורחב בתחום של בלוטת התריס פעילות יתר ניתן לבדוק כאן: mkdiet.co.il

המטרה העיקרית של הטיפול בבלוטת התריס (יתר פעילות בלוטת התריס)

היא להחזיר את רמת התירוקסין למצב נורמלי. אם תתפתח תת פעילות של בלוטת התריס לאחר טיפול ברדיוד, ניתן לנרמל את רמת הורמון בלוטת התריס שלך על ידי טיפול יומי עם תכשירים להורמון בלוטת התריס. רשום למניעת מצב הנקרא מחלת בלוטת התריס, הידרדרות פתאומית וחמורה של תסמינים שיכולים לקרות בהרדמה כללית אצל אנשים עם תת פעילות של בלוטת התריס.

יוד

הניתן על ידי הפה, משמש לשליטה על תת פעילות של בלוטת התריס כאשר אדם עובר ניתוח להסרת בלוטת התריס. ניתוח זה, המכונה גם בדיקת בלוטת התריס, מסיר את בלוטת התריס מחלקו של הבלוטה או ממנה, ומהווה טיפול יעיל למצב. במהלך תקופה זו, יוד רדיואקטיבי אינו נלקח מתאי בלוטת התריס היוצרים את הורמון בלוטת התריס ומוסר מהגוף תוך יום, אלא על פני תקופה של מספר שבועות עד מספר חודשים. במהלך פרק זמן זה, טיפול תרופתי משמש לשליטה על תת פעילות של בלוטת התריס, והיוד הרדיואקטיבי המשמש בטיפול הורס את התאים שסופגים את היוד.

ייצור כמויות גדולות של הורמון בלוטת התריס יכול לגרום לתסמינים של תת פעילות בלוטת התריס

מחלה קשה זו, מחלה אוטואימונית, גורמת לנוגדנים לעורר את בלוטת התריס להפריש יותר מדי הורמון. במצב זה המערכת החיסונית שלך תוקפת את בלוטת התריס וגורמת לה לייצר יותר מדי הורמון בלוטת התריס.

נוגדנים אלה מסייעים לגוף להילחם בזיהומים

אך הם יכולים גם לגרום לבלוטת התריס לפעול יתר על המידה ולמנוע מהגוף לשלוט בו כמו מכונית על הבלם. במחלה קשה זו, הנוגדנים שלך מחקים את הפעילות של TSH, חומר כימי הגורם לבלוטת התריס לייצר יותר מדי הורמון. אם בלוטת התריס משחררת את הכמות הנכונה של T4, היא מייצרת יותר מדי T4.

היוד המיוצר ברדיואקטיביות משמש לטיפול במחלות בלוטת התריס

כולל סרטן בלוטת התריס ורוב סוגי בלוטת התריס. בדיקות לרמות הורמון מגרה בלוטת התריס (TSH) בלוטת יותרת המוח היא ההורמון הממריץ את בלוטת התריס לייצר הורמונים. בדיקת דם המכונה בדיקת תפקוד בלוטת התריס בודקת את רמות TSH, תירוקסין ותירודין טריודיון.

סוג תרופות המכונה חוסמי בטא חוסם את הפעולה של הורמוני בלוטת התריס בגופך

שיכולים לעזור להאט את קצב הלב ולהפחית תסמינים כגון דפיקות לב, רעד ועצבנות, אך רק אחד משלושת הטיפולים הללו יש סיכוי לעבוד. פירות יער הם בחירה נבונה מכיוון שהם עשירים בנוגדי חמצון, ובירקות המצליבים כמו ברוקולי, כרובית וכרוב יש תרכובות הנקראות זפק המפחיתות את הורמוני בלוטת התריס בגוף. בלוטת התריס מייצרת תירונין טטראודין (T4) ותלת -תירסונין (T3), שני ההורמונים העיקריים השולטים כיצד התאים שלך צורכים אנרגיה.